..zdravie a relax môžete načerpať u nás..

Fridrich a syn


 Jednotlivé fázy saunovania1.    Príprava

 

Odložte si odev i prádlo, umyte sa mydlom, osprchujte sa, osušte sa uterákom a vstúpte do sauny.

 

2.    Prehrievanie ( maximálne 15 minút)

 

Pohodlne si ľahnite a vyčkajte na prehriatie a potenie. Dýchajte výlučne nosom, ak nosný vstup páli, zakryte si nos i ústa dlaňou. Ku koncu prehrievania si sadnite z dôvodu zmeny krvného tlaku. Zároveň si môžete prstami masírovať pokožku končatín i trupu. Žinkou či kefou pod sprchou spláchnite pot vždy pred i po prehrievaní (masáži, cvičení a pod).

Po druhom prehrievaní je možné saunovanie doplniť buď cielenou čiastočnou masážou alebo nenáročným kondičným cvičením. Po skončení doplnkovej procedúry môžete pokračovať podľa vlastnej voľby ďalším prehrievaním a ochladzovaním.

3.    Ochladzovanie

 

Ochladzovanie môžete vykonávať sprchovaním na začiatku letnou až po studenú vodu a však maximálne 2 minúty. Po dobu 20 minút by ste mali oddychovať na lehátku alebo si zacvičiť niekoľko cvikov dýchacej gymnastiky.

Prehrievanie a ochladzovanie môžete vystriedať aj niekoľko krát optimálne 3 krát.

 

 

 

4.    Záver

 

Ak skončíte saunovanie, buď si chvíľu oddýchnite, doplňte vypotenú vodu, soľ a vitamín C prírodnými ovocnými šťavami. Alkohol ruší účinok saunovania. Absolvujte vhodnú pohybovú aktivitu cestou domov na čerstvom vzduchu (napr. chôdzou, voľným behom - v zime aj na lyžiach).

Saunovanie dožičuje osviežujúci a výdatný spánok a druhý deň prebudenie s novým elánom k životu.